0 0
Beszamel – Béchamel

Udostępnij w mediach społecznościowych:

lub po prostu skopiuj i udostępnij ten adres

Składniki

600 ml Mleko 3,2 %
50 g Masło
50 g Mąka pszenna
do smaku Gałka muszkatołowa świeżo otarta
do smaku Biały pieprz
do smaku Sól

Zapisz ten przepis

Musisz się zalogować lub zarejestrować żeby zapisać ten przepis w książce kucharskiej.

Beszamel – Béchamel

Kuchnia:
  • Łatwy

Składniki

Opis

Udostępnij

Beszamel to klasyk kuchni francuskiej. Powstał pod koniec XVII wieku na dworze króla Ludwika XV. Jego autorem jest markiz Luis de Bechamel − wielki smakosz i zarządca dworu francuskiego króla. Sos beszamelowy szybko trafił do kuchni innych dworów. Na dobre zadomowił się przede wszystkim w kuchni włoskiej, gdzie wiele potraw nie może się obejść bez jego udziału. Jest to nieodłączny składnik lasagne, zapiekanek, mięs i ryb. Beszamel to fundamentalny sos. Może być podstawą innych sosów np. sosu veoluté, nantua czy sosu mornay. Powstaje z kilku prostych składników, jednak wielu z nas sprawia nie mały kłopot. Dlatego dziś podam Wam kilka ważnych wskazówek, jak przygotować dobry beszamel.

(Visited 52 times, 1 visits today)

Kroki

1
Zakończ etap

Przygotowanie:

W rondelku rozpuszczamy masło. Kiedy masło się całkowicie rozpuści, dodajemy mąkę i mieszamy do całkowitego połączenia się składników. Powstanie blada zasmażka. Zdejmujemy rondelek z ognia i cienkim strumieniem wlewamy zimne mleko. Przy pomocy rózgi kuchennej bardzo energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki.
Rondelek stawiamy z powrotem na średnim ogniu i podgrzewamy stale mieszając do momentu, aż wyraźnie zgęstnieje, a mąka się ugotuje. Na sam koniec doprawiamy do smaku pieprzem, solą i gałką muszkatołową.
Moje rady:
- sos beszamelowy powinien mieć ładny kremowy kolor, gęstą i gładką konsystencję bez grudek z mąki. Jeśli jednak zdarzy Wam się popełnić ten błąd sos należy przetrzeć przez sito.
- do zapiekanek czy innych dań przygotowywanych w piekarniku lepiej sprawdzi się beszamel o gęstszej konsystencji. W wersji sosu do polania ryb czy szparagów, odpowiedni będzie rzadszy beszamel. Gęstość możemy regulować mlekiem.
- beszamel można przechowywać w lodówce do 3-4 dni. Wtedy na wierzchu kładziemy łyżkę masła, która rozpłynie się po sosie. Zapobiegnie to powstawaniu kożucha.
Bon appétit!!!

Recenzje

Nikt jeszcze nie komentował tego przepisu, użyj poniższego formularza aby zamieścić recenzję
poprzedni
Chłodnik litewski z chrupiącym akcentem
następny
Bigos z cukinii
poprzedni
Chłodnik litewski z chrupiącym akcentem
następny
Bigos z cukinii

Dodaj komentarz