0 0
Galareta wieprzowo-drobiowa

Udostępnij w mediach społecznościowych:

lub po prostu skopiuj i udostępnij ten adres

Składniki

Porcje:
2 sztuki Noga wieprzowa
4 sztuki Ćwiartka z kurczaka
10 sztuk Łapka kurza
1 sztuka Skrzydło z indyka
3 ząbki Czosnek
2 sztuki Marchew
1 sztuka Korzeń pietruszki
1/2 sztuki Korzeń selera
1/2 sztuki Por
3 sztuki Liść laurowy
5 sztuk Ziele angielskie
1 łyżeczka Pieprz czarny w kulkach
Pozostałe składniki:
1 puszka Groszek konserwowy
3 sztuki Jajko na twardo
3 gałązki Natka pietruszki
30 g Zelantyna
Pieprz
Sól

Zapisz ten przepis

Musisz się zalogować lub zarejestrować żeby zapisać ten przepis w książce kucharskiej.

Galareta wieprzowo-drobiowa

Kuchnia:
  • Porcje 15
  • Średni

Składniki

  • Pozostałe składniki:

Opis

Udostępnij

Galareta to sprawdzona i ciesząca się dużym powodzeniem zakąska na różne przyjęcia. Często kojarzona z tymi zakrapianymi imprezami. W zależności od regionu Polski nazywana również: zimnymi nóżkami, galartem czy zylcem. Klasyczna galareta to potrawa przygotowana na bazie nóg wieprzowych. Ciekawą i smaczną odsłoną tradycyjnej galarety jest połączenie wieprzowiny, delikatnego drobiowego mięsa oraz warzyw. Sekret mięsnych galaretek tkwi w smaku bulionu. Zielony groszek konserwowy, włoszczyzna, jajka ugotowane na twardo – kolorowe składniki, odpowiednio ułożone w naczyniu i zalane galaretą, są piękną dekoracją każdego stołu.

(Visited 210 times, 1 visits today)

Kroki

1
Zakończ etap

Przygotowanie:

Umyte mięso zalewamy w garnku zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy gaz i usuwamy zebrane na wierzchu szumowiny. Po 30 minutach gotowania dodajemy obrane warzywa i wszystkie przyprawy. Całość gotujemy na małym ogniu, tak jak rosół do momentu, aż mięso z nóg wieprzowych będzie odchodzić od kości. Gotowanie trwa od 2-3 godzin. Jeżeli woda wyparuje i mięso będzie na wierzchu, należy uzupełnić wodą. Po godzinie gotowania z wywaru wyjmujemy marchew na talerz i odstawiamy na bok.
Jajka zalewamy zimną wodą, dodajemy sól i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy jajka się zagotują, wyłączamy gaz i pozostawiamy tak jajka na 10 minut. Po tym czasie jajka przelewamy zimną wodą i odstawiamy do wystudzenia. Tak gotowane jajka nie będą miały brzydkiej, szarej otoczki wokół żółtka. Po wystudzeniu jajka obieramy i kroimy w plasterki.
Z wywaru wyjmujemy mięso i warzywa. Po wystudzeniu obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Ja używam tylko mięsa drobiowego i indyczego bez skór. Wywar odcedzamy na gęstym sicie lub przez gazę. Jeżeli decydujemy się na dodanie żelatyny, wywar ponownie doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia i dodajemy żelatynę. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Doprawiamy do smaku pieprzem i sporą ilością soli. Wywar po doprawianiu powinien być mocno słony, a wręcz przesolony. Jest to ważne, gdyż galareta po zastygnięciu ma inny smak i jeśli nie dosolimy, będzie mdła.
Na dno pojemniczków układamy listek natki pietruszki, plasterek jajka i marchewki. Dodajemy łyżkę zielonego groszku. Układamy warstwę mięsa i zalewamy wywarem. Odstawiamy do wystudzenia. Następnie galaretę chłodzimy w lodówce, aby stężała.
Notes
- galareta powinna się ściąć bez dodatku żelatyny. Jeżeli jednak chcecie mieć pewność, że galareta będzie miała odpowiednią konsystencję, dodajcie trochę żelatyny
- do galarety podajemy cytrynę, ocet bądź vinegar
- nie należy zbierać tłuszczu z bulionu. Kiedy galareta zastygnie, na wierzchu zbierze się tłuszcz i łatwo go można usunąć z galarety. Tłuszcz chroni galaretę przed dostępem powietrza i przedłuża jej przydatność do spożycia

Recenzje

Nikt jeszcze nie komentował tego przepisu, użyj poniższego formularza aby zamieścić recenzję
poprzedni
Tort nastolatka
następny
Krem z kalafiora
poprzedni
Tort nastolatka
następny
Krem z kalafiora

Dodaj komentarz

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here