0 0
Tort Michałkowy

Udostępnij w mediach społecznościowych:

lub po prostu skopiuj i udostępnij ten adres

Składniki

Porcje:
7 sztuk Jajko
127 g Mąka tortowa
203 g Cukier
45 g Mąka ziemniaczana
szczypta Sól
Składniki na krem michałkowy:
300 ml Śmietanka 30%
85 g Mleko w proszku
250 g Biała czekolada
125 g Mascarpone
120 g Orzechy ziemne niesolone
2 łyżki Rum
Składniki na krem michałkowy klasyczny:
300 ml Śmietanka 30%
85 g Mleko w proszku
250 g Czekolada Biała
125 g Mascarpone schłodzony
120 g Orzechy ziemne niesolone
Składniki na poncz:
85 ml Woda
85 ml Ciemny rum
Dodatkowo:
10 sztuk Białe Michałki
10 sztuk Klasyczne Michałki
170 g Orzechy ziemne niesolone

Zapisz ten przepis

Musisz się zalogować lub zarejestrować żeby zapisać ten przepis w książce kucharskiej.

Tort Michałkowy

Kuchnia:
  • Porcje 16
  • Średni

Składniki

  • Składniki na krem michałkowy:

  • Składniki na krem michałkowy klasyczny:

  • Składniki na poncz:

  • Dodatkowo:

Opis

Udostępnij

To jeden z najlepszych tortów orzechowych jaki miałam okazję jeść w swoim życiu. Jest jedyny i niepowtarzalny w smaku, uzależniający od pierwszego kęsa. Klasyczny biszkopt przełożony orzechowymi kremami na bazie czekolady w dwóch wersjach, mocno nasączony rumem, obsypany chrupiącymi orzechami. Tort przygotowałam na urodziny męża, który uwielbia orzechy w każdej postaci więc nie ukrywał on swego zadowolenia. Zdecydowanie polecam miłośnikom orzechowych wypieków.

(Visited 97 times, 1 visits today)

Kroki

1
Zakończ etap

Przygotowanie biszkoptu:

Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając.Mąki mieszamy razem, przesiewamy i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera lub delikatnie szpatułką.
Dno tortownicy o wymiarach 26 cm wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 170-180’C przez około 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.

2
Zakończ etap

Przygotowanie kremu michałkowego jasnego:

Do rondelka wlewamy śmietankę i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy mleko w proszku i mieszamy do momentu, aż mleko całkowicie się rozpuści. Dodajemy połamaną białą czekoladę i rum. Mieszamy tak, aby czekolada całkowicie się rozpuściła i powstała gładka masa bez grudek. Dla pewności masę można przelać przez sitko.
Gotową masę odstawiamy do ostudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia schłodzoną masę ubijamy do momentu, aż masa zgęstnieje. Dodajemy mascarpone i uprażone, posiekane orzechy. Delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Krem chłodzimy w lodówce.

3
Zakończ etap

Przygotowanie kremu michałkowego klasycznego:

Do rondelka wlewamy śmietankę i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy mleko w proszku i mieszamy do momentu, aż mleko całkowicie się rozpuści. Dodajemy połamaną mleczną czekoladę i rum. Mieszamy tak, aby czekolada całkowicie się rozpuściła i powstała gładka masa bez grudek. Dla pewności masę można przelać przez sitko.
Gotową masę odstawiamy do ostudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia schłodzona masę ubijamy do momentu, aż masa zgęstnieje. Dodajemy mascarpone i uprażone, posiekane orzechy. Delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Krem chłodzimy w lodówce.

4
Zakończ etap

Przygotowanie ponczu:

Wszystkie składniki ponczu mieszamy ze sobą.

5
Zakończ etap

Wykończenie:

Pierwszy blat układamy na paterze i nasączamy ponczem. Wykładamy połowę jasnego kremu michałkowego i wyrównujemy. Przykrywamy drugim blatem, nasączamy ponczem, wykładamy połowę klasycznego kremu michałkowego i wyrównujemy. Przykrywamy trzecim blatem, nasączamy ponczem, wykładamy pozostały jasny krem michałkowy.
Przykrywamy ostatnim blatem biszkoptowym i nasączamy ponczem. Wierzch i boki tortu smarujemy pozostałym klasyczny krem michałkowy. Boki i rant tortu dekorujemy posiekanymi orzeszkami. Cukierki Michałki kroimy na mniejsze kawałki i dekorujemy nimi wierzch tortu. Tak przygotowany tort chłodzimy w lodówce.
Notes
- tort najlepiej wyjąć z lodówki na 30 minut przed podaniem
- do przygotowania kremu michałkowego najlepiej użyć dobrej jakości czekolady
- przygotowanie kremu nie sprawi Wam większych trudności, jeśli będziecie się trzymać przepisu. Masa przed ubiciem musi być dobrze schłodzona minimum 12 godzin

Recenzje

Nikt jeszcze nie komentował tego przepisu, użyj poniższego formularza aby zamieścić recenzję
poprzedni
Suszona cebula
następny
Ciasto na pierogi
poprzedni
Suszona cebula
następny
Ciasto na pierogi

Dodaj komentarz