0 0
Bigos staropolski

Udostępnij w mediach społecznościowych:

lub po prostu skopiuj i udostępnij ten adres

Składniki

Składniki
3 kg Kapusta kwaszona
1 i 1/2 kg Kapusta biała
1/2 kg Wołowina
1/2 kg Szynka wieprzowa
1/2 kg Żeberka surowe
700 g Kiełbasa cienka
400 g Wędzony boczek
250 ml Czerwone wino
2 szt Cebula
10 kapeluszów Suszone grzyby
10 szt Śliwki wedzone
10 ziaren Ziele angielskie
8 ziaren Jałowiec
5 szt Liść laurowy
1 łyżka Majeranek
5 łyżek Koncentrat pomidorowy
odrobina Olej słonecznikowy
do smaku Sól
do smaku Pieprz

Zapisz ten przepis

Musisz się zalogować lub zarejestrować żeby zapisać ten przepis w książce kucharskiej.

Bigos staropolski

Kuchnia:
  • 2 godziny
  • Średni

Składniki

  • Składniki

Opis

Udostępnij

 

Bigos jest tradycyjną potrawą charakterystyczna dla polskiej i litewskiej kuchni, a jego historia sięga XVI wieku. Mówi się, ze w każdym domu bigos smakuje inaczej. I faktycznie nie ma jednego przepisu bo każdy gotuje go i doprawia inaczej. Nie da się jednak ukryć, że bigos smakuje najlepiej, kiedy się kończy. Każde kolejne podgrzewanie i studzenie zdecydowanie mu służy.

(Visited 290 times, 1 visits today)

Kroki

1
Zakończ etap

Przygotowanie bigosu

Grzyby zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy najlepiej na całą noc. Kapustę kwaszoną kroimy jeśli zachodzi taka potrzeba. Zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy około 20 minut na średnim ogniu, po czym odcedzamy. Ponownie zalewamy kapustę wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, należy ją ponownie odcedzić, zalać wodą i dopiero gotować. Wszystko zależy od tego jak kwaśna jest kapusta. Ja przeważnie odcedzam kapustę tylko raz. Do gotującej się kapusty dodajemy żeberka, liście laurowe, jałowiec i ziele angielskie. W tym czasie kapustę białą drobno szatkujemy i dodajemy do gotującej się kapusty. Cebulę obieramy, drobno kroimy w kostkę i podsmażamy na łyżce oleju. Kiedy cebulka się zeszkli, dodajemy ją do gotującej się kapusty. Boczek kroimy w drobną kostkę, a kiełbasę w półplasterki. W rondlu o grubym dnie rozgrzewamy łyżkę oliwy, wrzucamy boczek i kiełbasę, podsmażamy i dodajemy do bigosu. Wszystkie rodzaje surowego mięsa kroimy w kostkę. W tym samym rondlu rozgrzewamy łyżkę oleju i przesmażamy mięso partiami. Mięso powinno się trochę przyrumienić. Wszystkie przypalenia w garnku są jak najbardziej wskazane. Mięso dodajemy do bigosu. Do rondelka wlewamy trochę wina, chwilę gotujemy i dodajemy do bigosu. W ten sposób pozbywamy się przypaleń w garnku, które nadadzą smak bigosowi. Do gotującego się bigosu dodajemy namoczone grzyby razem z wodą, koncentrat pomidorowy, resztę wina, wędzone śliwki, majeranek, pieprz i sól do smaku. Bigos gotujemy na małym ogniu najlepiej przez dwa dni. Gotujemy kilka godzin, studzimy. Ponownie gotujemy i studzimy. Bigos podajemy ze świeżym pieczywem. Nie którzy bigos podają z ziemniakami, co stanowi syte danie.

* * dobrze jest użyć dobrej jakości kiełbasy
** użyłam najbardziej znanego i klasycznego czerwonego wina cabernet sauvignon. Dodatek wina czerwonego ogromnie podnosi smak bigosu.
Moje rady:
– do bigosu najlepiej użyć śliwek wędzonych. Często są mylone z tymi, które są dostępne na sklepowej półce.
– im więcej gatunków mięsa zawiera bigos, tym jest lepszy. Można dodać różne pieczenie, jak cielęcą, wieprzową, czy z dziczyzny
-bigos najlepiej smakuje po paru dniach
-jeżeli na dworze jest mróz, dobrze jest bigos trzymać na balkonie

Przepis nadesłany przez naszą czytelniczkę Małgosię H.

Recenzje

Nikt jeszcze nie komentował tego przepisu, użyj poniższego formularza aby zamieścić recenzję
poprzedni
Drożdżowa strucla makowa
następny
Zupa meksykańska
poprzedni
Drożdżowa strucla makowa
następny
Zupa meksykańska

Dodaj komentarz